Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... studii superioare sau de scurta durata?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

studii superioare sau de scurta durata?

Va rog tare mult sa-mi raspundeti la o intrebare:
Facultatile de 3 ani in sistem Bologna(fara master), sunt considerate studii superioare sau studii de scurta durata?
Va multumesc!
Studii de scurta durata.
Multumesc mult!
Sistemul Bologna (3 ani) sunt studii superioare, cu sau fara master!!!
Legea 288/2004 a desfiintat expres sistemul fostului invatamant superior de scurta durata - art. 16 din lege (acesta, pur si simplu, nu mai exista din 2004). Ca urmare, doar absolventii fostilor colegii, asa cum erau ele organizate anterior anului 2004, mai pot fi incadrati pe SSD, absolventii Bologna se incadreaza pe S (in plus, pentru sectorul bugetar, Legea 330 face mentiune expresa ca absolventii Bologna se salarizeaza pe studii superioare, ori nu poti sa incadrezi pe cineva pe un post cu nivel de studii inferior si sa-l salarizezi dupa o grila superioara)!!
Cine ma contrazice, il rog sa prezinte argumentul legal care spune, negru pe alb, ca Bologna este asimilat SSD!!!
De ce pentru profesori se face diferentiere intre ciclul I Bologna(fiind asimilati celor cu studii superioare de scurta durata) si ciclul II Bologna(acestia fiind asimilati celor cu studii superioare), iar in cazul functionarilor publici nu exista diferentiere intre cele doua cicluri de invatamant absolvite? La profesori se stabileste clar la ce clase pot preda cei ce termina ciclul I, respectiv II Bologna. Nu se face astfel o discriminare? Cum intr-o institutie de invatamant absolventul unei anume forme de invatamant este tratat altfel fata de colegul lui care e functionar public? Nu este corect. Sau astia din administratie pot fi mai putin pregatiti... Nu e corect pentru un inginer care a facut 5 ani de facultate sa fie platit la fel ca unul care face numai 3 ani. Am citit relativ recent pe acest site o opinie prin care se facea referire la faptul ca legea noua a salarizarii este gresit formulata in privinta functionarilor publici in sensul ca cei care au absolvit ciclul I Bologna ar trebui platiti la nivel de studii superioare de scurta durata(functie de referent de specialitate). Care vrea plata la nivel de studii superioare nu are decat sa urmeze si ciclul II Bologna. Se va vedea cum va fi.
Adevarul este ca nici mie nu-mi convine ca, dupa absolvirea unei facultati de drept de 4 ani in vechiul sistem, plus master de 2 ani, sa iau acelasi salariu cu un coleg care a trecut prin cei 3 ani Bologna la ID si acum are diploma de licenta...si, culmea, tot in administratie!!:)) Dar poate cine a facut legile astea doua, 288/2004 si 330/2009 s-a gandit la evolutia genetica a speciei umane (se pare ca zilele astea, poti sa inveti in 3 ani tot atat cat am invatat noi, astia mai batranii:)), in 6). De...generatia tanara sa traisca:)